V krajinách ticha /Nikolaj a Ludmila/


Festivaly a ocenění:

46. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Mezinárodní filmový festival Jeden svět Praha 2011 – PREMIÉRA

Mezinárodní filmový festival Jeden svět Praha 2011 - Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu

Z odůvodnění poroty Ćeského rozhlasu: „Dokumentární pohled na život v odlehlé krajině sibiřské tajgy využívá v pojetí Zdeňka N. Bričovského v plné míře zvukové složky, která je nejen kulisou, ale především prvkem, který plnohodnotně a komplementárně doplňuje složku vizuální. Klíč k principu použití všech prvků zvukové složky tkví ve větě, kterou pronáší jeden z nepatetických hrdinů filmu - samorostlý, hluboce věřící lidový filozof Nikolaj: ‚Ticho neexistuje, zvuky přírody jsou hudbou, krásnou hudbou. Když slyšíš hudbu, slyšíš Boha‘ V duchu této myšlenky využívá režisér jak zvuků přírody, často snímaných v naddimenzované intenzitě, tak hudby v klasické nástrojové interpretaci, dále písní v Nikolajevově podání, současně pak zvuků připravených synteticky. Plnost zvuku, stereofonní snímání, smysl pro jemnost i detail, kontrastní využití ticha, to vše se významně spolupodílí na výsledném poutavém, poeticky laděném vyznění filmu.“

Synopse:

Filmový portrét dvou lidí žijících na Sibiři - "na konci světa".
Mnohé již prožili - ale kus života mají ještě před sebou... vychovali děti, ale ty už žijí jinak a jinde. Ráno se probouzejí s otázkou - jak dál ?...a hlavně - Proč?

Ludmila je padesátiletá žena žijící sama na kraji tajgy, v zapomenuté vesničce Ordžonikidze, v povodí řeky Angary v centrální Sibiři. Píše básně a maluje obrazy. Žila v pravoslavném klášteře. Naučila se být sama, jde sama, samota je její Cesta.

Nikolaj je padesátiletý muž žijící v domku na břehu Angary - rybář, lovec, vyznává staroslovanskou "pohanskou" víru, jejímž nejvyšším bohem je ROD. Být v přírodě pro něj znamená být "při Rodě" - tedy blízko Boha.

Navzájem se neznají, ale mají mnoho společného.
Navzájem se neznáte, ale možná s nimi máte mnoho společného...

Toto setkání s Nikolajem a Ludmilou může být rozpomenutím se na vlastní hluboko uvnitř nás přítomnou "krajinu ticha"...

Výraznou složkou filmu je původní hudba Davida Rottera protkaná verši Ludmily Lomakovské a F.G.Lorcy.


Jsem dvěma počátky,
životem i smrtí,
jsem vzestupem i pádem,
ničím a nikým,
voskem i ocelí,
odrazem země na nebi...
Jsem popelem i žárem,
peklem i rájem,
... pokušením..,
slepotou i prohlédnutím,
jsem dalším hříšným pokolením...
Ludmila LomakovskáStopáž: 65 min
České a anglické titulky
Scénář: Zdeněk N. Bričkovský, Taťána Novotná
Kamera: Nikolaj Koljanov Kamera a režie: Zdeněk N. Bričkovský
Střih: Zdeněk N. Bričkovský
Hudba: David Rotter
Verše: Ludmila Lomakovská, F.G.Lorca
Grafika: Martina Volvovičová


premiéra: III./ 2011