LEGENDA O PTAČÍM VEJCI


Festivaly a ocenění:

Festival českých filmů Finále Plzeň 2006 – film zde získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka pro nejlepší dokument nad 30 min.

Festival dokumentárních filmů Nadotek – Ústí nad Orlicí 2005 – Cena poroty
Porota ocenila schopnost sladit filmový čas s pozvolným tokem času jiné kultury a umění vystavět motivy a symboly do uzavřeného a působivého celku.
Festival dokumentárních filmů Jeden svět Praha 2006

Mezinárodní dny dokumentárního filmu ROZSTAJ Europy Lublin 2006

Mezinárodní festival dokumentárních filmů DOCUMENT 4 Glasgow 2006

Mezinárodní filmový festival Jeden svět Bratislava 2010


Synopse:

Starodávná legenda „O ptačím vejci“neznámého evropského národa Komi-Vyčegodců vypráví o bájném šamanovi Kyskovi. Ten po příchodu prvních pravoslavných misionářů zemřel násilnou smrtí. Jeho z těla vyrvané srdce zkamenělo. Veliký dravý pták jej jak vejce upustil hluboko v tajze – po staletí neznámo kam.

Vladimír Karmanov, rodák z vyčegodské vesničky Vilgort v roce 2001 toto zkamenělé šamanovo srdce v tajze našel. Když ho objevil, hned věděl, že to není obyčejný kámen.
Cítí jeho energii, cítí, že je neobyčejný, nerozumí mu… říká mu meteorit. Dnes tento kámen, možná Kyskovo kamenné srdce, možná největší nalezený meteorit na světě /výška cca 1,5 m/ stojí na dvorečku rodiny Karmanových - hrdě pojmenováno PUTIN -METEORIT.
Vladimír jej zkoumá, odlupuje a rozesílá k různým vědeckým analýzám. I když všechny odpovědi vědců se shodují, že to meteorit není – on i přesto v kámen věří, cítí jeho velikou sílu, vidí v něm smysl svého života…

Současný představený tamního pravoslavného kláštera nazývá tuto oblast duchovním centrem republiky Komi. O zkamenělém šamanově srdci nevěděl nic, pouze zaslechl, že kdesi v tajze – na sever od kláštera leží v zemi zabořený veliký zvon, jehož zvuk se čas od času nese krajinou. Nikdo však neví odkud se zvon vzal a kde přesně leží.

Ve vedlejší vesnici Voldino žije muž jménem Nikita Ivan Oleg Ulešov. Zná svůj rod z otcovy i matčiny strany do 16-tého kolena. Jeho praděd – šaman Jefim Karp byl potomkem legendárního šamana Kysky. Cesta do hlubin rodu, pronikání do starších a starších pokolení svých předků je pro Olega cestou k objevení Kyskova zkamenělého srdce, k poznání sama sebe.
.
Je to film o hledání šamanova srdce, ztraceného pravoslavného zvonu i kosmického meteoritu. Je to film o spojení legendy a skutečnosti, ve kterém je ukryto něco podstatného, něco mocného, něco, co „produchovňuje“ /posvěcuje/ lidi i krajinu.

Je to film o hledání pevného bodu v dnešním chaotickém světě.


Republika Komi

Leží na severovýchodě evropské části Ruska, na území dosahujícím téměř až k břehům Barentsova moře v Severním ledovém oceánu.
Na území velkém 416 000 km2 žije 1 200 000 obyvatel.
K národnosti Komi se jich dnes hlásí jen asi čtvrtina.
Úředním jazykem tohoto ugrofinského národa je ruština a jazyk Komi.
Hlavním městem je Syktyvkar ležící cca 3500 km od Prahy.
Stopáž: 57 min
České a anglické titulky
Scénář: Zdeněk Novotný – Bričkovský, Taťána Černá
Kamera a režie: Zdeněk N. Bričkovský
Zvuk: David Rotter
Střih: Taťána Černá
Hudba: lidová hudba Komi

© 2005 DÓMfilm
Film vznikl za přispění Fondu české republiky na podporu a rozvoj české kinematografie

premiéra: IV./ 2005